niedziela, 23 kwietnia 2017

Filozofia Tao - Płynąć z prądem rzeki


Wiele osób wie co to oznacza, wiele osób w to wierzy, wiele osób do tego dąży, lecz niewielu tego doświadcza. Płynięcie z prądem rzeki - takie proste stwierdzenie, a jakże trudne do zastosowania. Nie wystarczy bowiem wiedza, lecz konieczna jest całkowita zmiana umysłu, by tego doświadczyć. Kiedy już raz to odczujesz nigdy nie wrócisz do poprzedniego sposobu myślenia.

Gdybym chciał dać jedną wskazówkę dotyczącą tego przesłania powiedziałbym jedno - "KOCHAJ ŻYCIE". Tak po prostu. Te dwa słowa potrafią zmienić wszystko i sprawić, że Twoje życie będzie jak łódź płynąca z prądem rzeki. 
Od lat obserwuję ludzi z różnych poziomów społecznych i jedno co jest różne to nastawienie do życia. Stan umysłu w codziennym bycie ma niesamowicie wielkie znaczenie. Naprawdę szokujące jest to, że wciąż tak wiele osób nie rozumie, lub nawet nie wie o powiązaniu umysłu z rzeczywistością. A przecież umysł, czy myśli są nierozerwalną częścią materii, w której funkcjonujemy.
Gdy życie płynie z prądem rzeki zanika potrzeba walki o przetrwanie, nie żyjemy przeszłością, ani nie obawiamy się przyszłości. Wszystko co mamy to teraźniejszość - tu i teraz. O co w tym chodzi? Nie oznacza to, że odrywamy się o przeszłości i nie myślimy o przeszłości, gdyż nasze byłe przeżycia zawsze pozostaną w pamięci, a cele na przyszłość ułożone są w oczekiwaniu na spełnienie. Życie teraźniejszością to wdzięczność za każdą chwilę, radość z przeżywanego momentu i ufność w sens tego co się wydarza. GDY ŻYJEMY TU I TERAZ ZNIKA NIEPOKÓJ O JUTRO I ŻAL O WCZORAJ. To niesamowite doświadczenie, kiedy mija dzień, a Ty jesteś spokojny, bo wiesz, że życie zawsze jest po Twojej stronie. Nie mówię tutaj o sztucznych afirmacjach wpajających coś czego nie ma i w co sami nie wierzymy. Mówię tu o dogłębnej ufności w to, że cokolwiek się stanie, zawsze będzie dla nas dobrze. To uczucie, gdzie wstając każdego dnia cieszysz się i nie możesz się doczekać na to co się w nim wydarzy, zachowując jednocześnie spokój umysłu. Wówczas doświadczamy jak nasze życie płynie nieprzerwanie po spokojnej wodzie.
Wytłumaczę tutaj bardzo istotną kwestię na drodze do doświadczenia tego stanu. Przypuśćmy, że życie nie jest takie jak byśmy chcieli i wciąż podrzuca nam kłody pod nogi. Osoby pesymistyczne mogą myśleć w takim momencie, że życie jest trudne, osoby optymistyczne  z kolei, że nie jest dobrze, ale jutro będzie lepiej. Jak sądzisz która postawa jest właściwa? I tutaj Cię zaskoczę - żadna. Zobacz, że nawet ta optymistycznie nastawiona do życia osoba uważa, że jutro będzie lepiej. A co stało się z Tu i Teraz, z teraźniejszością? Nadal w podświadomości nie jest dobra, bo myślimy o dobru w dniu jutrzejszym. KLUCZEM DO LEPSZEGO JUTRA JEST KOCHANIE AKTUALNIE SPĘDZANYCH CHWIL. 
Jak to działa? Nasza podświadomość reaguje tylko na to, co odczuwamy w chwili obecnej. Jeżeli uważamy, że nie jest dobrze i chcemy, by było lepiej, podświadomość koduje tylko stwierdzenie, że nie jest dobrze (tu i teraz). Wówczas dopasowuje się do naszych myśli i stwarza sytuacje w realnym świecie, które potwierdzą to przekonanie. Musimy więc myśleć dobrze o chwili obecnej, gdyż podświadomość nie potrafi rozróżnić, czy to co myślimy jest faktycznie prawdą, czy nie. Nawet, gdy naprawdę jest źle, nie myśl tak. Zmień formułę i widź oczami umysłu dobro z Twoim udziałem. Wówczas doświadczysz dobra w świecie zewnętrznym. 
Nie - nie musisz zgadzać się na wszystko i cieszyć się, gdy upadniesz. Zrozum jednak, że wszystkie negatywne myśli, słuszne, czy nie słuszne, odbijają się na Twoim życiu. Gniew, złość, żal, nienawiść, itd. To wszystko sprawia, że niszczysz nie tylko swój umysł, lecz również ciało i świat zewnętrzny. Np. gdy jesteś zły niszczysz swą wątrobę, energia unosi się ku górze, umysł zostaje przeciążany, w świat oddaje Ci to samo. Zawsze, gdy myślisz - pomyśl o tym. 
Jeżeli chcesz płynąć swoją łodzią po spokojnej wodzie Twój umysł najpierw musi być taki - spokojny i opanowany. Jeżeli chcesz, by świat zewnętrzny dobry, stwórz najpierw taki świat w swojej głowie. Zobaczysz wówczas jak wiele się zmieni, jak bardziej będziesz szczęśliwy i jak wiele dobrego Ci się przydarzy. A gdy już tego doświadczysz, nigdy nie wrócisz do starych nawyków, bo po prostu nie będzie to dla Ciebie dobre.

Maciej Stawicki
www.daoyang.pl    
       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz